Avrupa kupaları: 10.000 simülasyonla Türk takımlarının şansı
Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi lig aşamasında kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatıldı: takımın hangi sırada bitireceği, son 16, play-off ve elenme ihtimali.
Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi lig aşamasında 4 maçta 5 puanla şu an 19. sırada. 10.000 simülasyona göre ilk 8'e girme ihtimali %1,3, en az play-off oynama (ilk 24) ihtimali %63,2, elenme riski %36,8. Son maçından önceki hesapta play-off ihtimali %35,4, elenme riski %64,2 idi.
Fenerbahçe: 1-36 sıralama dağılımı
Fenerbahçe: kalan maçlar
| Tarih (TSİ) | Rakip | Kazanır | Berabere | Kaybeder |
|---|---|---|---|---|
| 25 Kasım 23.00 | dep. Şahtar Donetsk | %41,2 | %21,3 | %37,5 |
| 9 Aralık 23.00 | dep. LASK | %48,0 | %20,9 | %31,2 |
| 20 Ocak 20.45 | Villarreal (ev) | %46,0 | %21,0 | %32,9 |
| 27 Ocak 23.00 | dep. Atletico Madrid | %14,5 | %16,5 | %69,0 |
Oynanan maçlar: Fenerbahçe 1-1 AS Roma · Aston Villa 6-0 Fenerbahçe · Fenerbahçe 2-2 Slavia Prag · Fenerbahçe 3-2 Liverpool
Sıradaki haftanın bütün maçları (18)
| Tarih | Maç | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|
| 24 Kasım 20.45 | Bodø/Glimt - LASK | %67,1 | %17,1 | %15,8 |
| 24 Kasım 20.45 | Galatasaray - Aston Villa | %37,7 | %21,3 | %41,0 |
| 24 Kasım 23.00 | Arsenal - Borussia Dortmund | %69,3 | %16,4 | %14,3 |
| 24 Kasım 23.00 | Como 1907 - AEK Athens | %67,3 | %17,0 | %15,7 |
| 24 Kasım 23.00 | Feyenoord - FC Porto | %33,2 | %21,1 | %45,8 |
| 24 Kasım 23.00 | Manchester City - Napoli | %73,3 | %15,1 | %11,6 |
| 24 Kasım 23.00 | RB Leipzig - Lens | %53,1 | %20,2 | %26,7 |
| 24 Kasım 23.00 | Real Madrid - PSV Eindhoven | %76,2 | %14,0 | %9,8 |
| 24 Kasım 23.00 | Slovan Bratislava - Real Betis | %14,2 | %16,4 | %69,4 |
| 25 Kasım 20.45 | Sabah FK - Barcelona | %4,4 | %9,5 | %86,0 |
| 25 Kasım 20.45 | Slavia Prag - Villarreal | %42,9 | %21,2 | %35,9 |
| 25 Kasım 23.00 | Atletico Madrid - Viking | %75,7 | %14,2 | %10,1 |
| 25 Kasım 23.00 | Club Brugge - Liverpool | %34,1 | %21,1 | %44,8 |
| 25 Kasım 23.00 | Inter - Stuttgart | %66,8 | %17,2 | %16,1 |
| 25 Kasım 23.00 | Lille - Bayern Münih | %15,2 | %16,8 | %68,0 |
| 25 Kasım 23.00 | PSG - AS Roma | %66,5 | %17,2 | %16,2 |
| 25 Kasım 23.00 | Şahtar Donetsk - Fenerbahçe | %37,5 | %21,3 | %41,2 |
| 25 Kasım 23.00 | Sporting - Manchester United | %50,2 | %20,6 | %29,2 |
Şampiyonlar Ligi puan durumu
| # | Takım | O | G | B | M | Av | P | BP | İlk 8 | İlk 24 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PSG | 4 | 4 | 0 | 0 | +15 | 12 | 19,8 | %95,7 | %100,0 |
| 2 | Real Madrid | 4 | 4 | 0 | 0 | +6 | 12 | 20,4 | %98,1 | %100,0 |
| 3 | Arsenal | 4 | 3 | 1 | 0 | +5 | 10 | 19,0 | %92,0 | %100,0 |
| 4 | Como 1907 | 4 | 3 | 0 | 1 | +13 | 9 | 13,8 | %28,4 | %99,4 |
| 5 | Barcelona | 4 | 3 | 0 | 1 | +8 | 9 | 17,7 | %84,1 | %100,0 |
| 6 | Aston Villa | 4 | 3 | 0 | 1 | +6 | 9 | 15,2 | %44,9 | %99,6 |
| 7 | Manchester City | 4 | 3 | 0 | 1 | +5 | 9 | 16,6 | %67,5 | %>99,9 |
| 8 | Liverpool | 4 | 3 | 0 | 1 | +4 | 9 | 15,9 | %54,3 | %99,8 |
| 9 | Club Brugge | 4 | 3 | 0 | 1 | +4 | 9 | 14,6 | %31,3 | %99,0 |
| 10 | Sporting | 4 | 3 | 0 | 1 | +4 | 9 | 13,4 | %16,4 | %97,2 |
| 11 | Real Betis | 4 | 3 | 0 | 1 | +2 | 9 | 14,1 | %20,9 | %99,0 |
| 12 | Borussia Dortmund | 4 | 3 | 0 | 1 | +2 | 9 | 14,6 | %26,7 | %99,1 |
| 13 | Bayern Münih | 4 | 2 | 2 | 0 | +7 | 8 | 17,2 | %80,2 | %>99,9 |
| 14 | Stuttgart | 4 | 2 | 1 | 1 | +3 | 7 | 12,3 | %10,7 | %92,0 |
| 15 | Inter | 4 | 2 | 0 | 2 | +2 | 6 | 13,8 | %25,6 | %97,9 |
| 16 | LASK | 4 | 2 | 0 | 2 | +1 | 6 | 8,9 | %0,4 | %48,2 |
| 17 | Manchester United | 4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 | 11,1 | %4,0 | %79,9 |
| 18 | Galatasaray | 4 | 2 | 0 | 2 | -1 | 6 | 11,6 | %4,4 | %85,6 |
| 19 | Fenerbahçe | 4 | 1 | 2 | 1 | -5 | 5 | 10,3 | %1,3 | %63,2 |
| 20 | AS Roma | 4 | 1 | 1 | 2 | +2 | 4 | 10,2 | %2,1 | %72,8 |
| 21 | Şahtar Donetsk | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 | 4 | 8,2 | %0,2 | %39,6 |
| 22 | Viking | 4 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | 8,1 | %0,2 | %37,2 |
| 23 | Atletico Madrid | 4 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | 12,1 | %8,7 | %89,6 |
| 24 | PSV Eindhoven | 4 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | 8,5 | %0,2 | %43,8 |
| 25 | Bodø/Glimt | 4 | 1 | 1 | 2 | -5 | 4 | 9,1 | %0,5 | %49,3 |
| 26 | FC Porto | 4 | 1 | 0 | 3 | -1 | 3 | 9,2 | %0,6 | %60,2 |
| 27 | Napoli | 4 | 1 | 0 | 3 | -5 | 3 | 9,4 | %0,3 | %59,8 |
| 28 | Villarreal | 4 | 1 | 0 | 3 | -6 | 3 | 9,3 | %0,1 | %55,4 |
| 29 | AEK Athens | 4 | 1 | 0 | 3 | -6 | 3 | 6,2 | %<0,1 | %11,6 |
| 30 | RB Leipzig | 4 | 1 | 0 | 3 | -6 | 3 | 9,7 | %0,2 | %60,4 |
| 31 | Sabah FK | 4 | 1 | 0 | 3 | -6 | 3 | 4,4 | %0,0 | %1,3 |
| 32 | Feyenoord | 4 | 1 | 0 | 3 | -7 | 3 | 7,4 | %<0,1 | %24,8 |
| 33 | Lens | 4 | 1 | 0 | 3 | -12 | 3 | 7,3 | %<0,1 | %19,5 |
| 34 | Slavia Prag | 4 | 0 | 1 | 3 | -4 | 1 | 4,6 | %0,0 | %4,7 |
| 35 | Lille | 4 | 0 | 1 | 3 | -6 | 1 | 5,8 | %0,0 | %10,0 |
| 36 | Slovan Bratislava | 4 | 0 | 0 | 4 | -16 | 0 | 2,3 | %0,0 | %0,2 |
O: oynanan, G/B/M: galibiyet/beraberlik/mağlubiyet, Av: averaj, P: puan, BP: simülasyondaki beklenen son puan. Sıra: puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti.
Ülke puanı: Türkiye
Ülkenin sezon puanı = o ülkenin Avrupa kupalarındaki bütün kulüplerinin topladığı ham puanların toplamı / sezona başlayan kulüp sayısı. Binde birlik hassasiyetle, yuvarlamadan hesaplanır. 5 yıllık sıralama son beş sezon puanının toplamıdır. Lig aşamasında: Galibiyet 2, beraberlik 1, mağlubiyet 0 (Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'nde aynı).
Takım takım katkı
| Takım | Kupa | O | G | B | M | Ham puan | Katkı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Galatasaray | Şampiyonlar Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 10,000 | 2,000 |
| Fenerbahçe | Şampiyonlar Ligi | 9 | 4 | 4 | 1 | 13,000 | 2,600 |
| Beşiktaş | Avrupa Ligi | 9 | 7 | 1 | 1 | 10,000 | 2,000 |
| Trabzonspor | Konferans Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 4,000 | 0,800 |
| Başakşehir | Konferans Ligi (elendi) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0,500 | 0,100 |
10,0 + 13,0 + 10,0 + 4,0 + 0,5 = 37,5 ham puan / 5 = 7,500. Stuttgart öncesi 35,5 / 5 = 7,100 (kassiesa ve Habertürk ile birebir).
Son beş sezon: 2022/23: 11,800 · 2023/24: 12,000 · 2024/25: 10,300 · 2025/26: 11,075 · 2026/27: 7,500
Sıralamada yakın ülkeler
| # | Ülke | 5 yıl | Fark |
|---|---|---|---|
| 7 | Belçika | 62,450 | +9,775 (Türkiye'nin önünde) |
| 8 | Hollanda | 55,395 | +2,720 (Türkiye'nin önünde) |
| 9 | Türkiye | 52,675 | |
| 10 | Yunanistan | 46,612 | -6,063 (Türkiye'nin arkasında) |
| 11 | Çekya | 45,725 | -6,950 |
| 12 | Polonya | 45,725 | -6,950 |
Rakip toplamları kassiesa crank2027 anlık görüntüsünden (ŞL 3. hafta sonrası); 4. haftanın Salı-Çarşamba-Perşembe sonuçlarıyla değişecek. İlk 6: İngiltere 106,463; İtalya 90,732; İspanya 85,868; Almanya 83,973; Fransa 71,010; Portekiz 67,350.
Fenerbahçe-Liverpool maçının ülke puanına etkisi
| Sonuç | Fenerbahçe katkısı | Türkiye sezon | Türkiye 5 yıl |
|---|---|---|---|
| Kazanırsa | 3,000 | 7,900 | 53,075 |
| Berabere | 2,800 | 7,700 | 52,875 |
| Kaybederse | 2,600 | 7,500 | 52,675 |
Beşiktaş (Celtic) ve Trabzonspor (Freiburg) da Perşembe kazanırsa her biri +0,4; üç galibiyette sezon puanı 8,700, 5 yıllık toplam 53,875 olur (Hollanda'nın sonuçları hariç).
Kontenjana etkisi
2027-28 sezonu: Lig şampiyonu: ŞL lig aşaması (doğrudan). Lig ikincisi: ŞL 3. ön eleme turu. Türkiye Kupası şampiyonu: AL play-off turu. Lig üçüncüsü: AL 2. ön eleme. Lig dördüncüsü: KL 2. ön eleme. Belirleyen: 2026 sıralaması (2021/22-2025/26 sezonları); Türkiye 9. (51,875).
2028-29 sezonu (bu sezon sonundaki sıra belirler): Türkiye 9. (52,675). 9. kalırsa 2027-28 ile aynı hak: 5 takım, şampiyon doğrudan, ikinci 3. ön eleme. Hollanda'yı geçip 8. olmak (fark 2,72) ŞL yolunu değiştirmez (7-9 aynı: ikinci 3. ön eleme); Avrupa Ligi/Konferans Ligi tarafındaki olası fark doğrulanamadı. 10. sıraya düşse de şampiyon doğrudan kalır ama ikinci 2. ön elemeye iner. Yunanistan 6,063 geride.
Doğrulanamayan noktalar (5)
- Galatasaray-Sporting maçının skoru (yenilgi olduğu kassiesa sayımından ve basından belli).
- UEFA Ek D'nin (association coefficient) resmî metni doğrudan okunamadı; bonus tablosu kassiesa ve Wikipedia'dan.
- 2027-28'de kupa şampiyonunun AL play-off'undan başlaması (tek kaynak, Sabah) ve 2028-29 erişim listesinin ayrıntısı.
- Rakip ülke toplamları 4. hafta Salı maçlarını içermiyor olabilir (kassiesa anlık görüntüsü).
- Galatasaray'ın ŞL'de 14. sırada olduğu bilgisi tek kaynaklı (Yeni Şafak).
2026-11-03 gece (TSİ), Şampiyonlar Ligi 4. hafta Salı maçları sonrası (Galatasaray 2-0 Stuttgart dahil). Diğer ülkelerin Salı sonuçları rakip toplamlarına işlenmemiş olabilir (kassiesa anlık görüntüsü 3. hafta sonrası). · yüklendi: 03.11.2026 23.28 TSİ
Nasıl hesaplıyoruz?
Veri: Şampiyonlar Ligi lig aşamasının bütün maçları, sonuçları ve kalan fikstürü canlı skor sağlayıcısından alınır; puan tablosu bu sonuçlardan hesaplanır. Şu an 72 maç oynandı, 72 maç kaldı. Oynanmakta olan maçlar henüz bitmemiş sayılır ve baştan simüle edilir.
Takım gücü: Her takımın gücü için ClubElo puanı kullanılır (Elo: maç sonuçlarıyla güncellenen, rakibin gücünü hesaba katan bağımsız bir derecelendirme).
Maç modeli: İki takımın Elo farkına ev sahibine 65 puan avantaj eklenir, buradan ev sahibinin beklenen skoru (galibiyet + beraberliğin yarısı) bulunur. Maç başına gol ortalaması (bu sezonki maçlardan, 3,79 gol) iki takım arasında bu beklentiyi verecek şekilde bölünür ve goller Poisson dağılımıyla çekilir. Böylece beraberlik ihtimali denk maçlarda %25-28 civarında olur, güç farkı açıldıkça azalır; averaj ve atılan gol de gerçekçi dağılır.
Simülasyon: Kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatılır, her seferinde UEFA sıralama kuralının ilk adımlarıyla (puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti) sıralama yapılır; bunlar da eşitse kura çekilir. Yüzdeler, 10.000 sezonda takımın o sıraya kaç kez düştüğüdür. Her yeni biten maçtan sonra hesap yenilenir; "önce" değerleri takımın son maçından önceki hesaptır.
Sınırlamalar: Bu bir tahmindir. Model sakatlık, ceza, rotasyon, motivasyon (son haftalarda garantilemiş takımlar) ve hava gibi etkenleri bilmez; takım gücü sezon boyunca sabit kabul edilir. UEFA'nın sonraki eşitlik ölçütleri (rakiplerin puanı, disiplin puanı, katsayı) yerine kura kullanılır. Sonuçlar her maçla değişir.
Son hesap: 5 Kasım 01:00 · 10.000 simülasyon · Fenerbahçe Elo 1767 (ClubElo 2026-11-04)