Avrupa kupaları: 10.000 simülasyonla Türk takımlarının şansı
Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi lig aşamasında kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatıldı: takımın hangi sırada bitireceği, son 16, play-off ve elenme ihtimali.
AC Milan Avrupa Ligi lig aşamasında 3 maçta 3 puanla şu an 24. sırada. 10.000 simülasyona göre ilk 8'e girme ihtimali %28,4, en az play-off oynama (ilk 24) ihtimali %97,7, elenme riski %2,3.
AC Milan: 1-36 sıralama dağılımı
AC Milan: kalan maçlar
| Tarih (TSİ) | Rakip | Kazanır | Berabere | Kaybeder |
|---|---|---|---|---|
| 5 Kasım 20.45 | Ferencvaros (ev) | %69,7 | %18,2 | %12,1 |
| 26 Kasım 20.45 | dep. Olympiacos | %40,8 | %24,1 | %35,1 |
| 10 Aralık 23.00 | Sunderland (ev) | %61,6 | %20,8 | %17,6 |
| 21 Ocak 23.00 | dep. Levski Sofia | %62,6 | %20,5 | %16,9 |
| 28 Ocak 23.00 | Ararat Armenia (ev) | %88,6 | %9,2 | %2,1 |
Oynanan maçlar: AC Milan 0-2 Benfica · FC Salzburg 0-4 AC Milan · AFC Bournemouth 3-0 AC Milan
Sıradaki haftanın bütün maçları (18)
| Tarih | Maç | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|
| 4 Kasım 18.30 | Rennes - Olympiacos | %48,5 | %23,5 | %28,1 |
| 5 Kasım 20.45 | AC Milan - Ferencvaros | %69,7 | %18,2 | %12,1 |
| 5 Kasım 20.45 | Anderlecht - FC Salzburg | %47,9 | %23,5 | %28,5 |
| 5 Kasım 20.45 | Crystal Palace - Hoffenheim | %58,5 | %21,6 | %19,9 |
| 5 Kasım 20.45 | Levski Sofia - Jagiellonia Bialystok | %47,9 | %23,5 | %28,6 |
| 5 Kasım 20.45 | Lillestrøm - Viktoria Plzen | %34,9 | %24,1 | %41,0 |
| 5 Kasım 20.45 | NEC Nijmegen - Omonia Nicosia | %40,7 | %24,1 | %35,1 |
| 5 Kasım 20.45 | Real Sociedad - Lyon | %47,2 | %23,6 | %29,2 |
| 5 Kasım 20.45 | Sparta Prag - AFC Bournemouth | %16,3 | %20,3 | %63,4 |
| 5 Kasım 23.00 | AZ Alkmaar - Juventus | %26,9 | %23,3 | %49,8 |
| 5 Kasım 23.00 | Bayer Leverkusen - Marseille | %61,8 | %20,7 | %17,4 |
| 5 Kasım 23.00 | Benfica - Lech Poznan | %72,1 | %17,3 | %10,6 |
| 5 Kasım 23.00 | Celta Vigo - Union Saint-Gilloise | %37,1 | %24,2 | %38,7 |
| 5 Kasım 23.00 | Celtic - Beşiktaş | %39,1 | %24,2 | %36,7 |
| 5 Kasım 23.00 | Hapoel Beer Sheva - OFI Crete | %66,9 | %19,2 | %13,9 |
| 5 Kasım 23.00 | Sturm Graz - NK Celje | %64,0 | %20,1 | %15,9 |
| 5 Kasım 23.00 | Sunderland - Dinamo Zagreb | %58,5 | %21,6 | %19,9 |
| 5 Kasım 23.00 | Torreense - Ararat Armenia | %49,4 | %23,3 | %27,3 |
Avrupa Ligi puan durumu
| # | Takım | O | G | B | M | Av | P | BP | İlk 8 | İlk 24 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Benfica | 3 | 3 | 0 | 0 | +8 | 9 | 20,7 | %98,2 | %100,0 |
| 2 | Bayer Leverkusen | 3 | 3 | 0 | 0 | +8 | 9 | 19,1 | %91,8 | %>99,9 |
| 3 | AFC Bournemouth | 3 | 3 | 0 | 0 | +7 | 9 | 20,3 | %97,3 | %100,0 |
| 4 | Ferencvaros | 3 | 3 | 0 | 0 | +6 | 9 | 14,7 | %36,5 | %99,5 |
| 5 | Olympiacos | 3 | 3 | 0 | 0 | +3 | 9 | 17,4 | %73,0 | %99,9 |
| 6 | Union Saint-Gilloise | 3 | 2 | 1 | 0 | +7 | 7 | 15,7 | %58,6 | %99,7 |
| 7 | Juventus | 3 | 2 | 1 | 0 | +6 | 7 | 16,6 | %70,8 | %99,8 |
| 8 | Beşiktaş | 3 | 2 | 1 | 0 | +4 | 7 | 13,5 | %23,9 | %96,6 |
| 9 | Sunderland | 3 | 2 | 1 | 0 | +2 | 7 | 15,5 | %50,2 | %99,3 |
| 10 | AZ Alkmaar | 3 | 2 | 0 | 1 | +4 | 6 | 12,4 | %15,3 | %93,1 |
| 11 | Omonia Nicosia | 3 | 2 | 0 | 1 | +1 | 6 | 11,4 | %7,3 | %84,1 |
| 12 | Lyon | 3 | 2 | 0 | 1 | -1 | 6 | 14,5 | %33,4 | %98,0 |
| 13 | Rennes | 3 | 1 | 2 | 0 | +1 | 5 | 14,2 | %34,4 | %97,2 |
| 14 | Real Sociedad | 3 | 1 | 1 | 1 | +5 | 4 | 12,6 | %19,0 | %95,9 |
| 15 | Crystal Palace | 3 | 1 | 1 | 1 | +3 | 4 | 13,8 | %33,8 | %97,0 |
| 16 | Sparta Prag | 3 | 1 | 1 | 1 | +2 | 4 | 8,9 | %1,5 | %56,8 |
| 17 | Levski Sofia | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 9,4 | %1,4 | %61,1 |
| 18 | Dinamo Zagreb | 3 | 1 | 1 | 1 | -1 | 4 | 9,1 | %1,4 | %55,1 |
| 19 | Sturm Graz | 3 | 1 | 1 | 1 | -2 | 4 | 11,0 | %4,5 | %79,9 |
| 20 | NEC Nijmegen | 3 | 1 | 1 | 1 | -3 | 4 | 10,2 | %3,1 | %68,3 |
| 21 | FC Salzburg | 3 | 1 | 1 | 1 | -3 | 4 | 10,7 | %3,3 | %76,3 |
| 22 | Anderlecht | 3 | 1 | 0 | 2 | +1 | 3 | 9,9 | %3,5 | %71,3 |
| 23 | Hoffenheim | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 10,3 | %4,5 | %75,3 |
| 24 | AC Milan | 3 | 1 | 0 | 2 | -1 | 3 | 13,6 | %28,4 | %97,7 |
| 25 | Celta Vigo | 3 | 1 | 0 | 2 | -1 | 3 | 10,5 | %3,9 | %76,9 |
| 26 | OFI Crete | 3 | 1 | 0 | 2 | -1 | 3 | 6,2 | %<0,1 | %15,8 |
| 27 | Jagiellonia Bialystok | 3 | 1 | 0 | 2 | -2 | 3 | 7,3 | %0,3 | %29,9 |
| 28 | Torreense | 3 | 1 | 0 | 2 | -3 | 3 | 6,7 | %<0,1 | %18,6 |
| 29 | NK Celje | 3 | 0 | 1 | 2 | -5 | 1 | 5,7 | %<0,1 | %13,8 |
| 30 | Hapoel Beer Sheva | 3 | 0 | 1 | 2 | -5 | 1 | 6,3 | %<0,1 | %18,0 |
| 31 | Lillestrøm | 3 | 0 | 1 | 2 | -7 | 1 | 4,3 | %0,0 | %3,6 |
| 32 | Lech Poznan | 3 | 0 | 1 | 2 | -8 | 1 | 8,2 | %0,3 | %39,5 |
| 33 | Viktoria Plzen | 3 | 0 | 0 | 3 | -5 | 0 | 4,8 | %<0,1 | %7,5 |
| 34 | Marseille | 3 | 0 | 0 | 3 | -5 | 0 | 8,4 | %0,4 | %50,3 |
| 35 | Celtic | 3 | 0 | 0 | 3 | -6 | 0 | 6,2 | %<0,1 | %20,7 |
| 36 | Ararat Armenia | 3 | 0 | 0 | 3 | -9 | 0 | 4,0 | %<0,1 | %3,5 |
O: oynanan, G/B/M: galibiyet/beraberlik/mağlubiyet, Av: averaj, P: puan, BP: simülasyondaki beklenen son puan. Sıra: puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti.
Ülke puanı: Türkiye
Ülkenin sezon puanı = o ülkenin Avrupa kupalarındaki bütün kulüplerinin topladığı ham puanların toplamı / sezona başlayan kulüp sayısı. Binde birlik hassasiyetle, yuvarlamadan hesaplanır. 5 yıllık sıralama son beş sezon puanının toplamıdır. Lig aşamasında: Galibiyet 2, beraberlik 1, mağlubiyet 0 (Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'nde aynı).
Takım takım katkı
| Takım | Kupa | O | G | B | M | Ham puan | Katkı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Galatasaray | Şampiyonlar Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 10,000 | 2,000 |
| Fenerbahçe | Şampiyonlar Ligi | 9 | 4 | 4 | 1 | 13,000 | 2,600 |
| Beşiktaş | Avrupa Ligi | 9 | 7 | 1 | 1 | 10,000 | 2,000 |
| Trabzonspor | Konferans Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 4,000 | 0,800 |
| Başakşehir | Konferans Ligi (elendi) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0,500 | 0,100 |
10,0 + 13,0 + 10,0 + 4,0 + 0,5 = 37,5 ham puan / 5 = 7,500. Stuttgart öncesi 35,5 / 5 = 7,100 (kassiesa ve Habertürk ile birebir).
Son beş sezon: 2022/23: 11,800 · 2023/24: 12,000 · 2024/25: 10,300 · 2025/26: 11,075 · 2026/27: 7,500
Sıralamada yakın ülkeler
| # | Ülke | 5 yıl | Fark |
|---|---|---|---|
| 7 | Belçika | 62,450 | +9,775 (Türkiye'nin önünde) |
| 8 | Hollanda | 55,395 | +2,720 (Türkiye'nin önünde) |
| 9 | Türkiye | 52,675 | |
| 10 | Yunanistan | 46,612 | -6,063 (Türkiye'nin arkasında) |
| 11 | Çekya | 45,725 | -6,950 |
| 12 | Polonya | 45,725 | -6,950 |
Rakip toplamları kassiesa crank2027 anlık görüntüsünden (ŞL 3. hafta sonrası); 4. haftanın Salı-Çarşamba-Perşembe sonuçlarıyla değişecek. İlk 6: İngiltere 106,463; İtalya 90,732; İspanya 85,868; Almanya 83,973; Fransa 71,010; Portekiz 67,350.
Fenerbahçe-Liverpool maçının ülke puanına etkisi
| Sonuç | Fenerbahçe katkısı | Türkiye sezon | Türkiye 5 yıl |
|---|---|---|---|
| Kazanırsa | 3,000 | 7,900 | 53,075 |
| Berabere | 2,800 | 7,700 | 52,875 |
| Kaybederse | 2,600 | 7,500 | 52,675 |
Beşiktaş (Celtic) ve Trabzonspor (Freiburg) da Perşembe kazanırsa her biri +0,4; üç galibiyette sezon puanı 8,700, 5 yıllık toplam 53,875 olur (Hollanda'nın sonuçları hariç).
Kontenjana etkisi
2027-28 sezonu: Lig şampiyonu: ŞL lig aşaması (doğrudan). Lig ikincisi: ŞL 3. ön eleme turu. Türkiye Kupası şampiyonu: AL play-off turu. Lig üçüncüsü: AL 2. ön eleme. Lig dördüncüsü: KL 2. ön eleme. Belirleyen: 2026 sıralaması (2021/22-2025/26 sezonları); Türkiye 9. (51,875).
2028-29 sezonu (bu sezon sonundaki sıra belirler): Türkiye 9. (52,675). 9. kalırsa 2027-28 ile aynı hak: 5 takım, şampiyon doğrudan, ikinci 3. ön eleme. Hollanda'yı geçip 8. olmak (fark 2,72) ŞL yolunu değiştirmez (7-9 aynı: ikinci 3. ön eleme); Avrupa Ligi/Konferans Ligi tarafındaki olası fark doğrulanamadı. 10. sıraya düşse de şampiyon doğrudan kalır ama ikinci 2. ön elemeye iner. Yunanistan 6,063 geride.
Doğrulanamayan noktalar (5)
- Galatasaray-Sporting maçının skoru (yenilgi olduğu kassiesa sayımından ve basından belli).
- UEFA Ek D'nin (association coefficient) resmî metni doğrudan okunamadı; bonus tablosu kassiesa ve Wikipedia'dan.
- 2027-28'de kupa şampiyonunun AL play-off'undan başlaması (tek kaynak, Sabah) ve 2028-29 erişim listesinin ayrıntısı.
- Rakip ülke toplamları 4. hafta Salı maçlarını içermiyor olabilir (kassiesa anlık görüntüsü).
- Galatasaray'ın ŞL'de 14. sırada olduğu bilgisi tek kaynaklı (Yeni Şafak).
2026-11-03 gece (TSİ), Şampiyonlar Ligi 4. hafta Salı maçları sonrası (Galatasaray 2-0 Stuttgart dahil). Diğer ülkelerin Salı sonuçları rakip toplamlarına işlenmemiş olabilir (kassiesa anlık görüntüsü 3. hafta sonrası). · yüklendi: 03.11.2026 23.28 TSİ
Nasıl hesaplıyoruz?
Veri: Avrupa Ligi lig aşamasının bütün maçları, sonuçları ve kalan fikstürü canlı skor sağlayıcısından alınır; puan tablosu bu sonuçlardan hesaplanır. Şu an 54 maç oynandı, 90 maç kaldı. Oynanmakta olan maçlar henüz bitmemiş sayılır ve baştan simüle edilir.
Takım gücü: Her takımın gücü için ClubElo puanı kullanılır (Elo: maç sonuçlarıyla güncellenen, rakibin gücünü hesaba katan bağımsız bir derecelendirme).
Maç modeli: İki takımın Elo farkına ev sahibine 65 puan avantaj eklenir, buradan ev sahibinin beklenen skoru (galibiyet + beraberliğin yarısı) bulunur. Maç başına gol ortalaması (bu sezonki maçlardan, 3,03 gol) iki takım arasında bu beklentiyi verecek şekilde bölünür ve goller Poisson dağılımıyla çekilir. Böylece beraberlik ihtimali denk maçlarda %25-28 civarında olur, güç farkı açıldıkça azalır; averaj ve atılan gol de gerçekçi dağılır.
Simülasyon: Kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatılır, her seferinde UEFA sıralama kuralının ilk adımlarıyla (puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti) sıralama yapılır; bunlar da eşitse kura çekilir. Yüzdeler, 10.000 sezonda takımın o sıraya kaç kez düştüğüdür. Her yeni biten maçtan sonra hesap yenilenir; "önce" değerleri takımın son maçından önceki hesaptır.
Sınırlamalar: Bu bir tahmindir. Model sakatlık, ceza, rotasyon, motivasyon (son haftalarda garantilemiş takımlar) ve hava gibi etkenleri bilmez; takım gücü sezon boyunca sabit kabul edilir. UEFA'nın sonraki eşitlik ölçütleri (rakiplerin puanı, disiplin puanı, katsayı) yerine kura kullanılır. Sonuçlar her maçla değişir.
Son hesap: 3 Kasım 23:29 · 10.000 simülasyon · AC Milan Elo 1830 (ClubElo 2026-11-03 (Milan))