Avrupa kupaları: 10.000 simülasyonla Türk takımlarının şansı
Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi lig aşamasında kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatıldı: takımın hangi sırada bitireceği, son 16, play-off ve elenme ihtimali.
AS Monaco Konferans Ligi lig aşamasında 2 maçta 6 puanla şu an 6. sırada. 10.000 simülasyona göre ilk 8'e girme ihtimali %83,3, en az play-off oynama (ilk 24) ihtimali %>99,9, elenme riski %<0,1.
AS Monaco: 1-36 sıralama dağılımı
AS Monaco: kalan maçlar
| Tarih (TSİ) | Rakip | Kazanır | Berabere | Kaybeder |
|---|---|---|---|---|
| 5 Kasım 23.00 | FC Nordsjaelland (ev) | %70,1 | %18,3 | %11,6 |
| 26 Kasım 20.45 | dep. Hearts | %63,5 | %20,5 | %16,0 |
| 10 Aralık 23.00 | dep. Brighton | %16,1 | %20,6 | %63,3 |
| 17 Aralık 23.00 | Lincoln Red Imps FC (ev) | %92,5 | %6,8 | %0,6 |
Oynanan maçlar: PFC CSKA Sofia 1-2 AS Monaco · AS Monaco 3-0 Freiburg
Sıradaki haftanın bütün maçları (18)
| Tarih | Maç | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|
| 5 Kasım 20.45 | AGF - SC Braga | %31,0 | %24,2 | %44,8 |
| 5 Kasım 20.45 | Atalanta - Kairat Almaty | %85,3 | %11,3 | %3,4 |
| 5 Kasım 20.45 | FC Midtjylland - Ajax | %48,8 | %23,8 | %27,4 |
| 5 Kasım 20.45 | Kızılyıldız - Inter Club d'Escaldes | %85,1 | %11,4 | %3,4 |
| 5 Kasım 20.45 | KuPS - Gent | %23,5 | %23,0 | %53,6 |
| 5 Kasım 20.45 | Lincoln Red Imps FC - Hajduk Split | %11,6 | %18,3 | %70,1 |
| 5 Kasım 20.45 | Mjällby - Borac Banja Luka | %50,5 | %23,5 | %26,0 |
| 5 Kasım 20.45 | Thun - Hearts | %47,5 | %23,9 | %28,6 |
| 5 Kasım 20.45 | Trabzonspor - Freiburg | %34,6 | %24,5 | %40,9 |
| 5 Kasım 23.00 | AS Monaco - FC Nordsjaelland | %70,1 | %18,3 | %11,6 |
| 5 Kasım 23.00 | CS Universitatea Craiova - KF Egnatia | %70,1 | %18,3 | %11,6 |
| 5 Kasım 23.00 | Kopenhag - FC Iberia 1999 | %83,4 | %12,4 | %4,2 |
| 5 Kasım 23.00 | FC Twente - Pafos FC | %62,1 | %20,9 | %17,0 |
| 5 Kasım 23.00 | Getafe - Brighton | %18,4 | %21,5 | %60,1 |
| 5 Kasım 23.00 | Lugano - FK Kauno Zalgiris | %82,1 | %13,0 | %4,9 |
| 5 Kasım 23.00 | Panathinaikos - PFC CSKA Sofia | %68,6 | %18,9 | %12,5 |
| 5 Kasım 23.00 | Riga FC - Jablonec | %40,2 | %24,5 | %35,3 |
| 5 Kasım 23.00 | St.Truiden - Brann | %52,5 | %23,2 | %24,3 |
Konferans Ligi puan durumu
| # | Takım | O | G | B | M | Av | P | BP | İlk 8 | İlk 24 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Panathinaikos | 2 | 2 | 0 | 0 | +5 | 6 | 11,0 | %33,6 | %98,1 |
| 2 | Lugano | 2 | 2 | 0 | 0 | +4 | 6 | 13,2 | %70,7 | %99,8 |
| 3 | Brann | 2 | 2 | 0 | 0 | +4 | 6 | 10,6 | %28,6 | %95,6 |
| 4 | Trabzonspor | 2 | 2 | 0 | 0 | +4 | 6 | 12,6 | %61,3 | %99,3 |
| 5 | FC Twente | 2 | 2 | 0 | 0 | +4 | 6 | 12,8 | %64,2 | %99,6 |
| 6 | AS Monaco | 2 | 2 | 0 | 0 | +4 | 6 | 13,9 | %83,3 | %>99,9 |
| 7 | St.Truiden | 2 | 2 | 0 | 0 | +3 | 6 | 11,2 | %34,3 | %96,9 |
| 8 | Hajduk Split | 2 | 2 | 0 | 0 | +2 | 6 | 12,2 | %48,0 | %98,7 |
| 9 | Brighton | 2 | 1 | 1 | 0 | +4 | 4 | 12,8 | %69,8 | %99,7 |
| 10 | Kopenhag | 2 | 1 | 1 | 0 | +3 | 4 | 12,3 | %60,5 | %99,5 |
| 11 | CS Universitatea Craiova | 2 | 1 | 1 | 0 | +2 | 4 | 9,6 | %15,0 | %92,3 |
| 12 | Mjällby | 2 | 1 | 1 | 0 | +2 | 4 | 8,8 | %9,3 | %83,4 |
| 13 | Ajax | 2 | 1 | 0 | 1 | +1 | 3 | 9,5 | %18,6 | %89,8 |
| 14 | Borac Banja Luka | 2 | 1 | 0 | 1 | +1 | 3 | 7,1 | %2,7 | %59,2 |
| 15 | Atalanta | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 12,8 | %69,3 | %99,6 |
| 16 | SC Braga | 2 | 1 | 0 | 1 | -1 | 3 | 11,3 | %38,4 | %97,4 |
| 17 | Gent | 2 | 1 | 0 | 1 | -1 | 3 | 9,8 | %19,0 | %89,0 |
| 18 | Freiburg | 2 | 1 | 0 | 1 | -2 | 3 | 11,2 | %36,9 | %97,2 |
| 19 | FC Nordsjaelland | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7,3 | %2,9 | %65,8 |
| 20 | KF Egnatia | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6,8 | %0,9 | %57,6 |
| 21 | Riga FC | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6,8 | %1,9 | %54,6 |
| 22 | Kızılyıldız | 2 | 0 | 1 | 1 | -1 | 1 | 8,6 | %8,8 | %85,8 |
| 23 | PFC CSKA Sofia | 2 | 0 | 1 | 1 | -1 | 1 | 5,2 | %0,4 | %32,9 |
| 24 | Jablonec | 2 | 0 | 1 | 1 | -1 | 1 | 6,3 | %1,0 | %49,6 |
| 25 | FC Midtjylland | 2 | 0 | 1 | 1 | -1 | 1 | 9,1 | %12,9 | %88,4 |
| 26 | AGF | 2 | 0 | 1 | 1 | -1 | 1 | 6,8 | %2,7 | %57,3 |
| 27 | Pafos FC | 2 | 0 | 1 | 1 | -2 | 1 | 6,0 | %1,1 | %42,8 |
| 28 | FC Iberia 1999 | 2 | 0 | 1 | 1 | -2 | 1 | 2,9 | %0,0 | %5,1 |
| 29 | Hearts | 2 | 0 | 1 | 1 | -2 | 1 | 5,6 | %0,5 | %37,1 |
| 30 | Getafe | 2 | 0 | 1 | 1 | -3 | 1 | 7,8 | %3,0 | %75,4 |
| 31 | Kairat Almaty | 2 | 0 | 1 | 1 | -4 | 1 | 4,0 | %<0,1 | %11,2 |
| 32 | Thun | 2 | 0 | 0 | 2 | -2 | 0 | 4,7 | %0,3 | %27,2 |
| 33 | Lincoln Red Imps FC | 2 | 0 | 0 | 2 | -4 | 0 | 1,6 | %0,0 | %0,8 |
| 34 | KuPS | 2 | 0 | 0 | 2 | -4 | 0 | 3,3 | %<0,1 | %8,7 |
| 35 | Inter Club d'Escaldes | 2 | 0 | 0 | 2 | -4 | 0 | 1,4 | %0,0 | %0,6 |
| 36 | FK Kauno Zalgiris | 2 | 0 | 0 | 2 | -7 | 0 | 2,6 | %0,0 | %3,9 |
O: oynanan, G/B/M: galibiyet/beraberlik/mağlubiyet, Av: averaj, P: puan, BP: simülasyondaki beklenen son puan. Sıra: puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti.
Ülke puanı: Türkiye
Ülkenin sezon puanı = o ülkenin Avrupa kupalarındaki bütün kulüplerinin topladığı ham puanların toplamı / sezona başlayan kulüp sayısı. Binde birlik hassasiyetle, yuvarlamadan hesaplanır. 5 yıllık sıralama son beş sezon puanının toplamıdır. Lig aşamasında: Galibiyet 2, beraberlik 1, mağlubiyet 0 (Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'nde aynı).
Takım takım katkı
| Takım | Kupa | O | G | B | M | Ham puan | Katkı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Galatasaray | Şampiyonlar Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 10,000 | 2,000 |
| Fenerbahçe | Şampiyonlar Ligi | 9 | 4 | 4 | 1 | 13,000 | 2,600 |
| Beşiktaş | Avrupa Ligi | 9 | 7 | 1 | 1 | 10,000 | 2,000 |
| Trabzonspor | Konferans Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 4,000 | 0,800 |
| Başakşehir | Konferans Ligi (elendi) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0,500 | 0,100 |
10,0 + 13,0 + 10,0 + 4,0 + 0,5 = 37,5 ham puan / 5 = 7,500. Stuttgart öncesi 35,5 / 5 = 7,100 (kassiesa ve Habertürk ile birebir).
Son beş sezon: 2022/23: 11,800 · 2023/24: 12,000 · 2024/25: 10,300 · 2025/26: 11,075 · 2026/27: 7,500
Sıralamada yakın ülkeler
| # | Ülke | 5 yıl | Fark |
|---|---|---|---|
| 7 | Belçika | 62,450 | +9,775 (Türkiye'nin önünde) |
| 8 | Hollanda | 55,395 | +2,720 (Türkiye'nin önünde) |
| 9 | Türkiye | 52,675 | |
| 10 | Yunanistan | 46,612 | -6,063 (Türkiye'nin arkasında) |
| 11 | Çekya | 45,725 | -6,950 |
| 12 | Polonya | 45,725 | -6,950 |
Rakip toplamları kassiesa crank2027 anlık görüntüsünden (ŞL 3. hafta sonrası); 4. haftanın Salı-Çarşamba-Perşembe sonuçlarıyla değişecek. İlk 6: İngiltere 106,463; İtalya 90,732; İspanya 85,868; Almanya 83,973; Fransa 71,010; Portekiz 67,350.
Fenerbahçe-Liverpool maçının ülke puanına etkisi
| Sonuç | Fenerbahçe katkısı | Türkiye sezon | Türkiye 5 yıl |
|---|---|---|---|
| Kazanırsa | 3,000 | 7,900 | 53,075 |
| Berabere | 2,800 | 7,700 | 52,875 |
| Kaybederse | 2,600 | 7,500 | 52,675 |
Beşiktaş (Celtic) ve Trabzonspor (Freiburg) da Perşembe kazanırsa her biri +0,4; üç galibiyette sezon puanı 8,700, 5 yıllık toplam 53,875 olur (Hollanda'nın sonuçları hariç).
Kontenjana etkisi
2027-28 sezonu: Lig şampiyonu: ŞL lig aşaması (doğrudan). Lig ikincisi: ŞL 3. ön eleme turu. Türkiye Kupası şampiyonu: AL play-off turu. Lig üçüncüsü: AL 2. ön eleme. Lig dördüncüsü: KL 2. ön eleme. Belirleyen: 2026 sıralaması (2021/22-2025/26 sezonları); Türkiye 9. (51,875).
2028-29 sezonu (bu sezon sonundaki sıra belirler): Türkiye 9. (52,675). 9. kalırsa 2027-28 ile aynı hak: 5 takım, şampiyon doğrudan, ikinci 3. ön eleme. Hollanda'yı geçip 8. olmak (fark 2,72) ŞL yolunu değiştirmez (7-9 aynı: ikinci 3. ön eleme); Avrupa Ligi/Konferans Ligi tarafındaki olası fark doğrulanamadı. 10. sıraya düşse de şampiyon doğrudan kalır ama ikinci 2. ön elemeye iner. Yunanistan 6,063 geride.
Doğrulanamayan noktalar (5)
- Galatasaray-Sporting maçının skoru (yenilgi olduğu kassiesa sayımından ve basından belli).
- UEFA Ek D'nin (association coefficient) resmî metni doğrudan okunamadı; bonus tablosu kassiesa ve Wikipedia'dan.
- 2027-28'de kupa şampiyonunun AL play-off'undan başlaması (tek kaynak, Sabah) ve 2028-29 erişim listesinin ayrıntısı.
- Rakip ülke toplamları 4. hafta Salı maçlarını içermiyor olabilir (kassiesa anlık görüntüsü).
- Galatasaray'ın ŞL'de 14. sırada olduğu bilgisi tek kaynaklı (Yeni Şafak).
2026-11-03 gece (TSİ), Şampiyonlar Ligi 4. hafta Salı maçları sonrası (Galatasaray 2-0 Stuttgart dahil). Diğer ülkelerin Salı sonuçları rakip toplamlarına işlenmemiş olabilir (kassiesa anlık görüntüsü 3. hafta sonrası). · yüklendi: 03.11.2026 23.28 TSİ
Nasıl hesaplıyoruz?
Veri: Konferans Ligi lig aşamasının bütün maçları, sonuçları ve kalan fikstürü canlı skor sağlayıcısından alınır; puan tablosu bu sonuçlardan hesaplanır. Şu an 36 maç oynandı, 72 maç kaldı. Oynanmakta olan maçlar henüz bitmemiş sayılır ve baştan simüle edilir.
Takım gücü: Her takımın gücü için ClubElo puanı kullanılır (Elo: maç sonuçlarıyla güncellenen, rakibin gücünü hesaba katan bağımsız bir derecelendirme). ClubElo'da puanı bulunmayan Lincoln Red Imps FC için kupadaki en düşük puanlı takımın 25 puan altı varsayıldı.
Maç modeli: İki takımın Elo farkına ev sahibine 65 puan avantaj eklenir, buradan ev sahibinin beklenen skoru (galibiyet + beraberliğin yarısı) bulunur. Maç başına gol ortalaması (bu sezonki maçlardan, 2,95 gol) iki takım arasında bu beklentiyi verecek şekilde bölünür ve goller Poisson dağılımıyla çekilir. Böylece beraberlik ihtimali denk maçlarda %25-28 civarında olur, güç farkı açıldıkça azalır; averaj ve atılan gol de gerçekçi dağılır.
Simülasyon: Kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatılır, her seferinde UEFA sıralama kuralının ilk adımlarıyla (puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti) sıralama yapılır; bunlar da eşitse kura çekilir. Yüzdeler, 10.000 sezonda takımın o sıraya kaç kez düştüğüdür. Her yeni biten maçtan sonra hesap yenilenir; "önce" değerleri takımın son maçından önceki hesaptır.
Sınırlamalar: Bu bir tahmindir. Model sakatlık, ceza, rotasyon, motivasyon (son haftalarda garantilemiş takımlar) ve hava gibi etkenleri bilmez; takım gücü sezon boyunca sabit kabul edilir. UEFA'nın sonraki eşitlik ölçütleri (rakiplerin puanı, disiplin puanı, katsayı) yerine kura kullanılır. Sonuçlar her maçla değişir.
Son hesap: 3 Kasım 23:29 · 10.000 simülasyon · AS Monaco Elo 1790 (ClubElo 2026-11-03 (Monaco))