Avrupa kupaları: 10.000 simülasyonla Türk takımlarının şansı
Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi lig aşamasında kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatıldı: takımın hangi sırada bitireceği, son 16, play-off ve elenme ihtimali.
Manchester United Şampiyonlar Ligi lig aşamasında 4 maçta 6 puanla şu an 17. sırada. 10.000 simülasyona göre ilk 8'e girme ihtimali %4,3, en az play-off oynama (ilk 24) ihtimali %79,3, elenme riski %20,7. Son maçından önceki hesapta play-off ihtimali %57,3, elenme riski %40,2 idi.
Manchester United: 1-36 sıralama dağılımı
Manchester United: kalan maçlar
| Tarih (TSİ) | Rakip | Kazanır | Berabere | Kaybeder |
|---|---|---|---|---|
| 25 Kasım 23.00 | dep. Sporting | %29,0 | %21,0 | %50,0 |
| 8 Aralık 23.00 | RB Leipzig (ev) | %51,1 | %20,9 | %28,1 |
| 20 Ocak 23.00 | Bayern Münih (ev) | %22,7 | %19,8 | %57,6 |
| 27 Ocak 23.00 | dep. Villarreal | %37,3 | %21,7 | %41,0 |
Oynanan maçlar: Manchester United 4-0 Sabah FK · Atletico Madrid 2-0 Manchester United · Como 1907 4-1 Manchester United · Manchester United 3-2 AS Roma
Sıradaki haftanın bütün maçları (9)
| Tarih | Maç | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|
| 4 Kasım 20.45 | AEK Athens - Real Madrid | %12,4 | %15,8 | %71,8 |
| 4 Kasım 20.45 | Fenerbahçe - Liverpool | %24,9 | %20,3 | %54,8 |
| 4 Kasım 23.00 | Borussia Dortmund - Real Betis | %58,4 | %19,6 | %22,0 |
| 4 Kasım 23.00 | FC Porto - Napoli | %49,6 | %21,0 | %29,3 |
| 4 Kasım 23.00 | Lens - Como 1907 | %44,9 | %21,5 | %33,6 |
| 4 Kasım 23.00 | PSV Eindhoven - Club Brugge | %40,9 | %21,7 | %37,5 |
| 4 Kasım 23.00 | RB Leipzig - Manchester City | %24,1 | %20,1 | %55,8 |
| 4 Kasım 23.00 | Slavia Prag - Arsenal | %12,7 | %16,0 | %71,3 |
| 4 Kasım 23.00 | Viking - Sabah FK | %68,0 | %17,1 | %14,9 |
Şampiyonlar Ligi puan durumu
| # | Takım | O | G | B | M | Av | P | BP | İlk 8 | İlk 24 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PSG | 4 | 4 | 0 | 0 | +15 | 12 | 19,6 | %96,0 | %100,0 |
| 2 | Barcelona | 4 | 3 | 0 | 1 | +8 | 9 | 17,7 | %85,1 | %>99,9 |
| 3 | Aston Villa | 4 | 3 | 0 | 1 | +6 | 9 | 15,3 | %49,3 | %99,6 |
| 4 | Liverpool | 3 | 3 | 0 | 0 | +5 | 9 | 17,8 | %77,8 | %99,9 |
| 5 | Real Madrid | 3 | 3 | 0 | 0 | +5 | 9 | 19,7 | %95,5 | %100,0 |
| 6 | Sporting | 4 | 3 | 0 | 1 | +4 | 9 | 13,3 | %17,2 | %97,2 |
| 7 | Real Betis | 3 | 3 | 0 | 0 | +3 | 9 | 15,0 | %35,4 | %99,2 |
| 8 | Bayern Münih | 4 | 2 | 2 | 0 | +7 | 8 | 17,2 | %80,3 | %>99,9 |
| 9 | Arsenal | 3 | 2 | 1 | 0 | +4 | 7 | 18,3 | %87,1 | %100,0 |
| 10 | Stuttgart | 4 | 2 | 1 | 1 | +3 | 7 | 12,4 | %12,8 | %92,2 |
| 11 | Como 1907 | 3 | 2 | 0 | 1 | +5 | 6 | 12,0 | %11,4 | %89,9 |
| 12 | Manchester City | 3 | 2 | 0 | 1 | +4 | 6 | 15,5 | %53,6 | %99,1 |
| 13 | Club Brugge | 3 | 2 | 0 | 1 | +3 | 6 | 12,9 | %19,0 | %92,0 |
| 14 | Inter | 4 | 2 | 0 | 2 | +2 | 6 | 13,7 | %26,0 | %98,0 |
| 15 | LASK | 4 | 2 | 0 | 2 | +1 | 6 | 8,8 | %0,3 | %44,8 |
| 16 | Borussia Dortmund | 3 | 2 | 0 | 1 | +1 | 6 | 13,4 | %21,0 | %95,6 |
| 17 | Manchester United | 4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 | 11,1 | %4,3 | %79,3 |
| 18 | Galatasaray | 4 | 2 | 0 | 2 | -1 | 6 | 11,5 | %4,6 | %84,3 |
| 19 | AS Roma | 4 | 1 | 1 | 2 | +2 | 4 | 10,3 | %2,6 | %75,0 |
| 20 | Şahtar Donetsk | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 | 4 | 8,2 | %0,3 | %39,6 |
| 21 | PSV Eindhoven | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | 9,9 | %2,6 | %62,7 |
| 22 | Atletico Madrid | 4 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | 12,1 | %9,6 | %90,0 |
| 23 | Bodø/Glimt | 4 | 1 | 1 | 2 | -5 | 4 | 9,2 | %0,5 | %50,0 |
| 24 | Napoli | 3 | 1 | 0 | 2 | -2 | 3 | 10,5 | %3,3 | %73,1 |
| 25 | Sabah FK | 3 | 1 | 0 | 2 | -3 | 3 | 5,0 | %0,0 | %3,5 |
| 26 | Lens | 3 | 1 | 0 | 2 | -4 | 3 | 8,8 | %0,7 | %44,9 |
| 27 | AEK Athens | 3 | 1 | 0 | 2 | -5 | 3 | 6,7 | %0,1 | %16,1 |
| 28 | RB Leipzig | 3 | 1 | 0 | 2 | -5 | 3 | 10,5 | %2,8 | %67,9 |
| 29 | Villarreal | 4 | 1 | 0 | 3 | -6 | 3 | 9,5 | %0,4 | %58,0 |
| 30 | Feyenoord | 4 | 1 | 0 | 3 | -7 | 3 | 7,5 | %<0,1 | %25,7 |
| 31 | Fenerbahçe | 3 | 0 | 2 | 1 | -6 | 2 | 8,2 | %0,3 | %35,8 |
| 32 | Slavia Prag | 3 | 0 | 1 | 2 | -3 | 1 | 5,1 | %<0,1 | %8,2 |
| 33 | Viking | 3 | 0 | 1 | 2 | -4 | 1 | 7,2 | %<0,1 | %27,3 |
| 34 | Lille | 4 | 0 | 1 | 3 | -6 | 1 | 5,8 | %0,0 | %9,6 |
| 35 | FC Porto | 3 | 0 | 0 | 3 | -4 | 0 | 8,0 | %0,2 | %41,1 |
| 36 | Slovan Bratislava | 4 | 0 | 0 | 4 | -16 | 0 | 2,4 | %0,0 | %0,3 |
O: oynanan, G/B/M: galibiyet/beraberlik/mağlubiyet, Av: averaj, P: puan, BP: simülasyondaki beklenen son puan. Sıra: puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti.
Ülke puanı: Türkiye
Ülkenin sezon puanı = o ülkenin Avrupa kupalarındaki bütün kulüplerinin topladığı ham puanların toplamı / sezona başlayan kulüp sayısı. Binde birlik hassasiyetle, yuvarlamadan hesaplanır. 5 yıllık sıralama son beş sezon puanının toplamıdır. Lig aşamasında: Galibiyet 2, beraberlik 1, mağlubiyet 0 (Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'nde aynı).
Takım takım katkı
| Takım | Kupa | O | G | B | M | Ham puan | Katkı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Galatasaray | Şampiyonlar Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 10,000 | 2,000 |
| Fenerbahçe | Şampiyonlar Ligi | 9 | 4 | 4 | 1 | 13,000 | 2,600 |
| Beşiktaş | Avrupa Ligi | 9 | 7 | 1 | 1 | 10,000 | 2,000 |
| Trabzonspor | Konferans Ligi | 4 | 2 | 0 | 2 | 4,000 | 0,800 |
| Başakşehir | Konferans Ligi (elendi) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0,500 | 0,100 |
10,0 + 13,0 + 10,0 + 4,0 + 0,5 = 37,5 ham puan / 5 = 7,500. Stuttgart öncesi 35,5 / 5 = 7,100 (kassiesa ve Habertürk ile birebir).
Son beş sezon: 2022/23: 11,800 · 2023/24: 12,000 · 2024/25: 10,300 · 2025/26: 11,075 · 2026/27: 7,500
Sıralamada yakın ülkeler
| # | Ülke | 5 yıl | Fark |
|---|---|---|---|
| 7 | Belçika | 62,450 | +9,775 (Türkiye'nin önünde) |
| 8 | Hollanda | 55,395 | +2,720 (Türkiye'nin önünde) |
| 9 | Türkiye | 52,675 | |
| 10 | Yunanistan | 46,612 | -6,063 (Türkiye'nin arkasında) |
| 11 | Çekya | 45,725 | -6,950 |
| 12 | Polonya | 45,725 | -6,950 |
Rakip toplamları kassiesa crank2027 anlık görüntüsünden (ŞL 3. hafta sonrası); 4. haftanın Salı-Çarşamba-Perşembe sonuçlarıyla değişecek. İlk 6: İngiltere 106,463; İtalya 90,732; İspanya 85,868; Almanya 83,973; Fransa 71,010; Portekiz 67,350.
Fenerbahçe-Liverpool maçının ülke puanına etkisi
| Sonuç | Fenerbahçe katkısı | Türkiye sezon | Türkiye 5 yıl |
|---|---|---|---|
| Kazanırsa | 3,000 | 7,900 | 53,075 |
| Berabere | 2,800 | 7,700 | 52,875 |
| Kaybederse | 2,600 | 7,500 | 52,675 |
Beşiktaş (Celtic) ve Trabzonspor (Freiburg) da Perşembe kazanırsa her biri +0,4; üç galibiyette sezon puanı 8,700, 5 yıllık toplam 53,875 olur (Hollanda'nın sonuçları hariç).
Kontenjana etkisi
2027-28 sezonu: Lig şampiyonu: ŞL lig aşaması (doğrudan). Lig ikincisi: ŞL 3. ön eleme turu. Türkiye Kupası şampiyonu: AL play-off turu. Lig üçüncüsü: AL 2. ön eleme. Lig dördüncüsü: KL 2. ön eleme. Belirleyen: 2026 sıralaması (2021/22-2025/26 sezonları); Türkiye 9. (51,875).
2028-29 sezonu (bu sezon sonundaki sıra belirler): Türkiye 9. (52,675). 9. kalırsa 2027-28 ile aynı hak: 5 takım, şampiyon doğrudan, ikinci 3. ön eleme. Hollanda'yı geçip 8. olmak (fark 2,72) ŞL yolunu değiştirmez (7-9 aynı: ikinci 3. ön eleme); Avrupa Ligi/Konferans Ligi tarafındaki olası fark doğrulanamadı. 10. sıraya düşse de şampiyon doğrudan kalır ama ikinci 2. ön elemeye iner. Yunanistan 6,063 geride.
Doğrulanamayan noktalar (5)
- Galatasaray-Sporting maçının skoru (yenilgi olduğu kassiesa sayımından ve basından belli).
- UEFA Ek D'nin (association coefficient) resmî metni doğrudan okunamadı; bonus tablosu kassiesa ve Wikipedia'dan.
- 2027-28'de kupa şampiyonunun AL play-off'undan başlaması (tek kaynak, Sabah) ve 2028-29 erişim listesinin ayrıntısı.
- Rakip ülke toplamları 4. hafta Salı maçlarını içermiyor olabilir (kassiesa anlık görüntüsü).
- Galatasaray'ın ŞL'de 14. sırada olduğu bilgisi tek kaynaklı (Yeni Şafak).
2026-11-03 gece (TSİ), Şampiyonlar Ligi 4. hafta Salı maçları sonrası (Galatasaray 2-0 Stuttgart dahil). Diğer ülkelerin Salı sonuçları rakip toplamlarına işlenmemiş olabilir (kassiesa anlık görüntüsü 3. hafta sonrası). · yüklendi: 03.11.2026 23.28 TSİ
Nasıl hesaplıyoruz?
Veri: Şampiyonlar Ligi lig aşamasının bütün maçları, sonuçları ve kalan fikstürü canlı skor sağlayıcısından alınır; puan tablosu bu sonuçlardan hesaplanır. Şu an 63 maç oynandı, 81 maç kaldı. Oynanmakta olan maçlar henüz bitmemiş sayılır ve baştan simüle edilir.
Takım gücü: Her takımın gücü için ClubElo puanı kullanılır (Elo: maç sonuçlarıyla güncellenen, rakibin gücünü hesaba katan bağımsız bir derecelendirme).
Maç modeli: İki takımın Elo farkına ev sahibine 65 puan avantaj eklenir, buradan ev sahibinin beklenen skoru (galibiyet + beraberliğin yarısı) bulunur. Maç başına gol ortalaması (bu sezonki maçlardan, 3,67 gol) iki takım arasında bu beklentiyi verecek şekilde bölünür ve goller Poisson dağılımıyla çekilir. Böylece beraberlik ihtimali denk maçlarda %25-28 civarında olur, güç farkı açıldıkça azalır; averaj ve atılan gol de gerçekçi dağılır.
Simülasyon: Kalan bütün maçlar 10.000 kez oynatılır, her seferinde UEFA sıralama kuralının ilk adımlarıyla (puan, averaj, atılan gol, deplasmanda atılan gol, galibiyet, deplasman galibiyeti) sıralama yapılır; bunlar da eşitse kura çekilir. Yüzdeler, 10.000 sezonda takımın o sıraya kaç kez düştüğüdür. Her yeni biten maçtan sonra hesap yenilenir; "önce" değerleri takımın son maçından önceki hesaptır.
Sınırlamalar: Bu bir tahmindir. Model sakatlık, ceza, rotasyon, motivasyon (son haftalarda garantilemiş takımlar) ve hava gibi etkenleri bilmez; takım gücü sezon boyunca sabit kabul edilir. UEFA'nın sonraki eşitlik ölçütleri (rakiplerin puanı, disiplin puanı, katsayı) yerine kura kullanılır. Sonuçlar her maçla değişir.
Son hesap: 4 Kasım 01:00 · 10.000 simülasyon · Manchester United Elo 1847 (ClubElo 2026-11-03 (Man United))